Młody jęczmień – właściwości

17-08-2016

Rzymscy gladiatorzy bardzo często używali go do zwiększania swojej siły i ogólnej sprawności, dlatego nazywano ich „bordearii”. Współcześnie jest to najlepszy sposób na pozbycie się nadmiernych kilogramów stosowany w dietach odchudzających się celebrytek, ale też innych ludzi niezadowolonych ze swojego wyglądu. Ponadto skutecznie detoksykuje i odkwasza organizm, łagodzi skutki stresu, zwiększa odporność. A to za sprawą cudownego środka spożywczego jakim jest młody jęczmień. Poznajmy jego skład, na co pomaga oraz w jaki sposób możemy go przyrządzić do spożycia.

W czym tkwi siła i moc młodego jęczmienia?

Oczywiście w składnikach, dzięki którym trafił na listę tzw. superżywności. Chlorofil (zielony barwnik) obecny w proszku z trawy jęczmiennej działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, ale to również wysoka zawartość enzymów, minerałów oraz witamin. Głównie prowitaminy A (beta-karotenu), witaminy C i E, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6), kwasu foliowego biotyny, kwasu pantotenowego i choliny. Istotną rolę odgrywa też wit. B17, której przypisuje się niszczenie i zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Badania naukowców wykazały, że ekstrakt z młodego jęczmienia zawiera ponad 20 enzymów.  Posiada też duże ilości substancji mineralnych, w tym potas, magnez, miedź i cynk niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dla kogo przeznaczony?

Z uwagi na swoje znakomite działanie lecznicze polecany jest w wielu dolegliwościach, takich jak: astma, wysoki poziom cholesterolu, choroby nerek, impotencja. Pomocny w przypadku chorób wrzodowych, zapaleń trzustki, gastrytydy. Zapobiega osadzaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Przynosi ulgę podczas leczenia wątroby, co skutkuje poprawą wzroku i ustąpieniem egzemy. Nadaje się dla osób w każdym wieku. Kobiety przed zajściem w ciążę, matki karmiące, dzieci i starsi bez obaw mogą go przyjmować. Jednak szczególnie proponowany jest osobom na dietach redukcyjnych i ze schorzeniami, m.in.:

- niedokrwistość (anemia), gdyż żelazo pochodzące z jęczmienia jest natychmiast wchłaniane w układzie trawiennym,

- układ sercowo-naczyniowy: chroni naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo i przeciwmiażdżycowo, bo zapobiega zlepianiu się płytek krwi, które zazwyczaj prowadzi do tworzenia zakrzepów, arteriosklerozy i choroby wieńcowej serca,

- cukrzycę - stopniowo obniża ilość cukru we krwi i utrzymuje go na odpowiednim poziomie,

- choroby nowotworowe - blokuje tworzenie się komórek rakowych i wspomaga system obronny organizmu,

- regeneruje skórę i przeciwdziała starzeniu komórek – obecność SOD (enzym superoksyd dymustaza) doskonale odmładza komórki, niszcząc rodniki tlenu powstające podczas metabolizmu.

- odświeża oddech, dlatego  jest odpowiedni do płukania ust, gdyż działa przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Jak przygotować zielony napój?

Koktajl z młodego jęczmienia przygotowuje się bardzo prosto. W tym celu na około 30 minut przed jedzeniem, należy 1-2 łyżeczki proszku wymieszać z chłodną przegotowaną wodą i wymieszać. Stosować 2-3 razy dziennie. 1 łyżeczka to w przeliczeniu około 1 gram proszku.

UWAGA! Nie mieszać z gorącą wodą, ponieważ niszczy wartościowe czynne składniki.