Mąki bezglutenowe

25-03-2017

Gluten może bardzo negatywne wpływać na nasze zdrowie, dlatego dieta bezglutenowa coraz częściej jest przestrzegana także przez osoby, które nie zmagają się z celiakią lub podobnymi schorzeniami. Jedynym rozwiązaniem jest całkowite wyeliminowanie glutenu, co w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem. Co prawda jest on kluczowym składnikiem wielu zbóż, a także bezpośrednio wpływa na optymalną konsystencję wyrabianego ciasta, ale nie jest on niezbędny do przygotowania smacznych ciast i wypieków. Wystarczy sięgnąć po mąki bezglutenowe, które stanowią zdrowszą alternatywę wobec tradycyjnych produktów.

Mąka sojowa bez glutenu – jak stosować w kuchni?

Amatorzy kuchni wegańskiej bardzo często sięgają po bezglutenową mąkę sojową, której znakiem rozpoznawczym jest delikatny, lekko migdałowy smak. Jest ona bardzo odżywcza i świetnie sprawdza się nie tylko przy pieczeniu ciast, ale także przy zagęszczaniu sosów i zup. W razie potrzeby, bez obaw można ją stosować wraz z innymi rodzajami mąki. Ze względu na charakterystyczny posmak, mąka sojowa może być kluczowym składnikiem przy przygotowywaniu słodkich naleśników lub pożywnych omletów. Coraz więcej osób wybiera ją także z myślą o pieczeniu chleba czy chrupkich ciasteczek. Warto podkreślić, że jej specyficzne właściwości wpływają na opóźnianie procesu czerstwienia pieczywa.

Bezglutenowa mąka jaglana – jak ją stosować?

Niektóre mąki bezglutenowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród osób przestrzegających bezglutenowej diety – do tego grona z pewnością zalicza się bezglutenowa mąka jaglana. Jednym z jej głównych walorów jest uniwersalne zastosowanie – w praktyce, sprawdzi się ona zarówno jako główny komponent do przygotowania chleba, racuchów, placków czy babeczek, a nawet spodów do pizzy. Jej smak określa się jako słodko-gorzki, dlatego śmiało można ją stosować zarówno do słodkich, jak i do pikantniejszych potraw.

Bezglutenowa mąka ryżowa – do jakich potraw?

W roli zdrowszej alternatywy dla tradycyjnej mąki pszennej występuje także bezglutenowa mąka ryżowa, produkowana na bazie dokładnie zmielonych ziarenek ryżu. Z jej pomocą można przygotować dla bliskich słodkie naleśniki, upiec chleb, przygotować pudding, a nawet wyrobić ciasto na pierogi. Wiele osób stosuje ją również do zagęszczenia sosów oraz zup. Warto podkreślić, że bezglutenowa mąka ryżowa cieszy się szczególną popularnością w kuchni azjatyckiej, w której stanowi podstawowy składnik do przygotowania papieru ryżowego na sajgonki. Jej smak jest określany jako lekko słodki, ale śmiało można ją stosować do potraw na ostro. To doskonała propozycja dla osób zmagających się z alergiami o podłożu pokarmowym – nie tylko dla osób uczulonych na gluten.

 

Mąki bezglutenowe mogą być jednym z głównych komponentów wielu potraw. Najlepiej samemu odkryć ich prozdrowotne właściwości i zredukować ilość przyswajanego przez nas glutenu. Taka dieta okaże się bardzo korzystna nie tylko dla osób zmagających się z celiakią. Warto nadmienić, że mąki bezglutenowe są dostępne w atrakcyjnych cenach.