Czystek idealny na wakacje - przeciwbakteryjny, przeciwzapalny

17-01-2017

O działaniu czystka słyszy się wiele dobrego, głównie za sprawą cennych substancji roślinnych czyli polifenoli. Coraz więcej ludzi stawia na zdrowy styl życia i szuka sposobu by polepszyć jego jakość. Pozytywny wpływ czystka na zdrowie stale przyciąga nowych zwolenników. Jedni znajdują w nim idealnego sprzymierzeńca w leczeniu przeziębienia, inni zaś rewelacyjnego środka na oczyszczenie organizmu z toksyn. Czy może być pomocny również w czasie wakacji?

Na zatrucia pokarmowe

Gorące lato sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ale też rozwojowi bakterii np. na produktach spożywczych. Pomimo tego, że będziemy dbać o higienę to wiemy też, że łatwo o zatrucie w nowym klimacie. Wystarczy zjeść lody czy nie dokładnie umyty owoc i dolegliwości ze strony układu pokarmowego gotowe. Dobrze jest wówczas wykorzystać antybakteryjne działanie czystka i przygotować z niego napar. W chwilach pogorszenia samopoczucia, jeszcze gorący należy pić małymi porcjami. Polecany jest także w walce z wirusami jelitowymi, przy infekcjach żołądkowo-jelitowych. Szybko powrócić do formy pomoże lekkostrawna dieta i duża ilość płynów.

Jako środek przeciwzapalny

Polifenole obecne w czystku w wysokim stężeniu mają niezwykłą moc. Prawdopodobnie są około 100-krotnie efektywniejsze w swoim działaniu od witaminy C oraz 25-krotnie silniejsze od witaminy E. Posiadają właściwości podobnie jak antybiotyk, gdyż działają przeciwzapalnie podczas przeziębień, a przy tym nie wywołują skutków ubocznych. Doskonale również hamują rozwój wirusów, dlatego sprawdzą się w łagodzeniu objawów grypy.

Na podniesienie odporności

Letni wypoczynek to nie tylko upalne dni. Pogoda może okazać się kapryśna i deszczowa zwłaszcza nad naszym Bałtykiem. Przemoknięci nie powinniśmy się obawiać o zdrowie, jeśli zaraz po powrocie wypijemy filiżankę naparu z czystka. Jego działanie świetnie wspiera układ immunologiczny. Dodatkowo jeśli tą ziołową herbatę będziemy pić regularnie to już po tygodniu jej stosowania odczujemy zdecydowaną poprawę. Ponadto substancje zawarte w czystku wykazują działanie przeciwgrzybiczne i przeciwhistaminowe, a więc jest on skuteczny w schorzeniach o podłożu alergicznym. Poza tym działa przeciwzakrzepowo, przez co chroni układ krążenia, eliminuje problem z nadciśnieniem, cukrzycą i dusznicą bolesną. Osoba, która systematycznie przyjmuje czystek także lepiej poradzi sobie z wszelkimi schorzeniami nowotworowymi.

Wspomaga przesuszony naskórek

Oprócz leczniczych właściwości czystek ma także zdolność opóźniania procesu starzenia komórek i tworzeniu zmarszczek wszystkich typów. W okresie wystawiania skóry na promienie słoneczne musimy szczególnie zadbać o ciało. Stosując zewnętrznie na naskórek odpowiednie filtry zabezpieczymy go przed szkodliwym działaniem promieni UV. Natomiast picie naparu z czystka będzie wspomagać komórki od wewnątrz i zapobiegać przesuszeniu. Tak przygotowani będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie opalać.

Jak przygotować napar z czystka?

Jedną czubatą łyżeczkę ziół należy zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na około 10 min. Pić 1 szklankę naparu dziennie.